Jak powiesić żyrandol na suficie napinanym

wrz 20 2020
Jak powiesić żyrandol na suficie napinanym

Jak powiesić żyrandol na suficie napinanym.

Co musisz wiedzieć, instalując żyrandol na suficie napinanym?

 

Płótno sufitu napinanego jest dość łatwe do uszkodzenia. Dlatego przed rozpoczęciem z nim pracy ważne jest, aby zapoznać się z cechami płótna PCV.

 

 1. Bezpośrednio na płótno nic nie można mocować: folia jest bardzo cienka i łatwo się odkształca.
 2. Folię jest trudne rozerwać, ale łatwo przecięć. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że u podstawy żyrandola nie ma ostrych krawędzi..
 3. Przy nagrzewaniu folia PVC może się zwisać. Dlatego jeśli zamierzasz używać żarówek, musisz wybrać żyrandol z skierowanymi w dół plafonem, znajdującym się w odległości co najmniej 40 cm od powłoki.
 4. Jeśli podsufitka lampy jest wykonana z metalu, to niezbędne jest wyposażenie jej w izolację termiczną. W przeciwnym razie, po podgrzaniu, podsufitka  może uszkodzić  sufit.

 

Rodzaje mocowania żyrandola do sufitu napinanego.

Do montażu żyrandola w pomieszczeniach z sufitami napinanymi lub podwieszanymi wykorzystują  hak lub listwę montażową. W prawie we wszystkich domach na suficie znajduje się hak z przewodami. Jego można użyć do mocowania żyrandola, z takim rodzajem instalacji.

Jeśli długość haka nie jest odpowiednia do zainstalowania konkretnej oprawy to można ją wydłużyć lub całkowicie wymienić.

 

 

Listwy montażowe w zależności od dopuszczalnego obciążenia dzielą się na trzy typy:

 • Listwa podłużna. Używana z żyrandolami o niewielkich rozmiarach.
 • Poprzeczka w kształcie krzyża. Konieczne jest zainstalowanie żyrandoli o dużych rozmiarach.
 • Płyta montażowa dwuteowa. Służy do instalacji bardzo dużych i ciężkich żyrandoli.

 

 

Instalacja żyrandoli na suficie napinanym.

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju mocowania użyjesz, ważne jest, aby podczas instalacji nie uszkodzić płótna sufitu napinanego. W tym celu stosuje się specjalne pierścienie termiczne, które zapobiegają rozdarciu folii PVC.

 

Montaż takiego pierścienia nie jest skomplikowanym: równomiernie nałóż klej na jego powierzchnię i przyklej do sufitu, aby zamierzony punkt instalacji żyrandola znajdował się pośrodku. Gdy klej wyschnie, wytnij otwór wzdłuż wewnętrznej krawędzi pierścienia.

 

Uwaga!

Zewnętrzna średnica pierścienia powinna być nieco mniejsza niż rozmiar ozdobnej podstawy żyrandola. W przeciwnym razie pierścień będzie widoczny po instalacji.

 

Montaż na haku

Jest to najprostszy i najbardziej niezawodny sposób, aby zainstalować żyrandol na suficie napinanym. Dla niego nie trzeba montować platformy.

Niezbędne narzędzia!

 

 • Pierścień termiczny o odpowiedniej średnicy
 • Klej CA
 • Nóż
 • Marker

Uwaga!

Dolna część haka powinna znajdować się 3-4 mm nad powierzchnią sufitu. Jest to konieczne, aby podstawa lampy przylegała do niej ściśle.

 

 

 

Procedura działań:

 • Określ położenie haka i zrób znak na płótnie.
 • Przyklej pierścień do płótna tak, aby znak znajdował się ściśle w środku.
 • Poczekaj, aż klej wyschnie i wytnij folię wzdłuż wewnętrznej średnicy pierścienia.
 • Jeśli nie ma wystarczającej długości haka, można go wydłużyć łańcuchem z hakiem na końcu (zrobionym z grubego drutu wygiętego w kształcie litery "S".
 • Wyciągnij  na zewnątrz z otworu przewody.
 • Zawieś żyrandol na haku i podłącz kable.
 • Podnieś ozdobną osłonę do góry, do samej folii.

 

Montaż na listwie montażowej

Ten rodzaj instalacji wymaga montażu specjalnej platformy, do której bezpośrednio zostanie przymocowana listwa. Platforma montuję się przed założeniem folii.

Platformę można wykonać z:

                  Drewniana belka. Jej rozmiar powinien być nieco większy niż średnica pierścienia, aby można było docisnąć pierścień podczas klejenia. Na środku belki trzeba wywiercić otwór na przewody. A sama belka musi być mocno przymocowana do stropu. Pomiędzy folią a belką powinna znajdować się odległość 2-3 mm.

                  Uniwersalna platforma. Wykonana z tworzy sztucznej, mocuję się do sufitu istniejącego przy pomocy wieszaków płaskich zgięte w kształcie litery Z.

 

Montaż na listwę montażową

Procedura działań:

 1. Znajdź platformę i zaznać markerem na folię PVC miejsce gdzie trzeba przykleić pierścień.
 2. Przyklej pierścień do środka znaku.
 3. Po wyschnięciu kleju usuń folię nożem z wnętrza pierścienia.
 4. Listwę należy przygotować: sprawdzić, czy nie ma na nim zadziorów. Jeśli tak, usuń papierem ściernym.
 5. Przymocuj szpilki do listwy.
 6. Przykręcić listwę wkrętami samowiercącymi do platformy.
 7. Wyjmij i podłącz przewody do żyrandola. Lepiej robić to w dwójce.

 

Jeśli w przyszłości chcesz zmienić żyrandol, możesz użyć już wykonanego otworu w płótnie. Jeśli u nowej lampy rozmiar podstawy i listwy mocującej większy niż stare, wystarczy użyć pierścienia o większej średnicy i zrobić nowy otwór.

 

Montaż na listwę krzyż

Proces instalacji jest podobny do instalacji na listwie podłużnej.  Jedyną różnicą jest to, że do jego zamocowania potrzebne są 5 pierścieni i tyle samo otworów. Przewody są wyprowadzane przez centralne, reszta jest potrzebna do bezpiecznego zamocowania listwy.

 

 

 

wrz  20